adminBez komentarza

Polacy to mistrzowie zrzędzenia.

Wpływ ciągłego narzekania na naszą psychikę jest ogromny. Nieskuteczne narzekanie może zniszczyć poczucie własnej wartości, spowodować stany lękowe i skutecznie blokować nasze działania.

Dlaczego tak często narzekamy?

Żalimy się aby wyrzucić z siebie emocje, oczyścić się z frustracji wywołanych niezadowoleniem. Wypowiedzenia jakiejkolwiek skargi, pożalenie się komuś na głos co prawda nie rozwiąże nam problemu, ale sprawi że zejdzie z nas para, poczujemy się silniejsi.

Poza tym wspólne narzekanie buduje i pogłębia relacje. Rozmowa i podzielenie się tym co nas boli może zapoczątkować zmianę.

Czy narzekanie jest zawsze złe i destruktywne?

Nie. Pod warunkiem że nauczymy się odpowiednio narzekać. Forma ta może podziałać jak terapia.

Każda skarga zawiera jakiś podtekst.

Żeby nauczyć się skutecznego narzekania, trzeba zrozumieć kilka rzeczy.

Do kogo kierujemy nasze uwagi? Ciekawe jest to, że zazwyczaj nie kierujemy ich bezpośrednio do nadawcy, ale do osób postronnych których to mniej lub bardziej dotyczy. Zatem mogą one nie być zainteresowane rozwiązaniem naszego problemu, ani też wysłuchaniem nas.

Dlaczego nie żalimy się osobie która jest sprawcą naszego podłego nastroju?

Ze strachu przed konsekwencjami, przed kontratakiem, z braku asertywności?

W efekcie, nawet jeśli czasem działanie jest nieświadome i niezamierzone, osoba taka dowie się o tym ostatnia, lub nie dowie się wcale. Nie spowoduje to żadnej zmiany. Sytuacja, zachowania mogą się nadal powtarzać.

Wynika z tego, że ulgi doświadczymy nie tylko kiedy wypowiemy co nas boli, ale gdy wypowiemy to drugiej osobie, która będzie zainteresowana tematem, zrozumie to co mówimy i będzie nam w stanie pomoc.

Kiedy mamy ochotę ponarzekać, warto zadać sobie trzy pytania:

  1. Czy osoba do której chcę skierować swoje żale jest skłonna to zrozumieć i może mi pomóc?
  2. Czy ta osoba jest w odpowiednim nastroju aby mnie teraz wysłuchać? Czy to dobry czas i miejsce?
  3. Czy ta osoba jest na tyle empatyczna aby zrozumieć co ja czuję?

Zjawisko narzekania bada od lat Prof. Robin Kowalski na Uniwersytecie Clemson ( USA).

„Narzekanie definiuje jako wyraz niezadowolenia doświadczane subiektywnie lub nie w celu wyrzucenia z siebie emocji lub osiągnięcia celów w naszym umyśle, w relacjach z ludźmi, lub w obu jednocześnie”

Odkryła że oprócz wyrzucania emocji, narzekanie pomaga w:

  1. nawiązywaniu relacji i kontaktów z ludźmi
  2. chęci przekazania światu swojego społecznego wizerunku i pokazanie siebie w szczególnym świetle
  3. pozwala skonfrontować się z innymi: porównanie zdania, pozycji, opinii
  4. jest to sposób na skłonienie do refleksji siebie i innych

Trzeba narzekać, ale mądrze. Zaniechanie jakichkolwiek działań obniża sprawczość, wzmacnia poczucie bezradności i bierności.

Można tu przytoczyć wyniki badań nad poczuciem bezradności Martina Seligmana . Badania prowadził w latach 60 XX wieku umieszczając psy w klatce podzielonej na dwie części. Jednej powierzchnia emitowała nieprzyjemny impuls elektryczny, zachęcając psy do przejścia na drugą część klatki oddzielonej barierką, gdzie impulsu nie było. Gdy psom założono szelki aby nie mogły przeskoczyć na „dobrą stronę” skomlały i po jakimś czasie się poddały. Po umożliwieniu im działania i zdjęciu szelek, nadal pozostawały bierne i nie podejmowały działania mimo że miały już taką możliwość.

Mechanizm wyuczonej bezradność i bierności przenosi się z jednego działania na inne, co wpływa na nasze zdrowie psychiczne.

Jaki z tego wniosek:

Wyrzucajmy emocje, narzekajmy konstruktywnie do odpowiednich osób, w odpowiednim miejscu i czasie. Przy czym niech te narzekania mają cel, a celem niech będzie zmiana jaką zapoczątkujemy. Bez względu czy będzie to zdobycie się na odwagę i porozmawianie, czy też nauczenie się konstruktywnej dyskusji i formułowania myśli. A może zmiana zachowań w nas i w nadawcy, oraz poprawa naszych relacji.

Warto konstruktywnie ponarzekać ????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To pole jest wymagane.

To pole jest wymagane.

pl_PLPolish