adminBez komentarza

-Dzień dobry, muszę zrobić szkolenie z motywacji, bo mi się firma sypie. Niech mi pani wyceni na 3 godziny szkolenie, bo na więcej nie mamy czasu, musimy obrabiać bieżące rzeczy. I będą tam wszyscy pracownicy wyższej i średniej kadry, bo oni mają z tym problem.

-Pan na prawdę wierzy, że przez 3 godziny szkolenia o motywacji uzdrowi Pan firmę?

Samo przeprowadzenie szkolenia w firmie nie zawsze gwarantuje uzyskanie pożądanych rezultatów z kilku powodów:

Po pierwsze, często po dobrej diagnozie- czasem odbyciu kilku rozmów, okazuje się że przyczyna problemu dla którego planuje się szkolenie leży gdzieś zupełnie indziej.

Samo szkolenie po prostu nie załatwi sprawy.

Najczęstsze przyczyny nieprawidłowości mogą leżeć w:

– nieprawidłowo zdefiniowanej organizacji firmy, nieczytelnej strukturze firmy, lub jej braku
– braku podstawowych procedur, zasad postępowania: wiedzy kto, co, kiedy, i do kogo lub ich nadmiar i zbyt duża ilość
– braku wyznaczonych zakresów obowiązków, zadań i odpowiedzialności
– niejasnej komunikacji dotyczącej kondycji firmy, powodującej plotki i domysły ( człowiek jak nie wie to sobie dopowie)
– stylowi zarządzania: zbyt autorytarny np. szef który chce o wszystkim wiedzieć i jako jedyny podejmuje decyzje, lub przeciwnie tzw. bezprawie- czyli każdy robi to co uważa za słuszne
– nieprawidłowej komunikacji: styl komunikowania się, brak informacji zwrotnej, brak wymiany informacji, mobbing lub nierówne traktowanie
– nieefektywnych działaniach i spadkowi motywacji i chęci do pracy
– braku odpowiednich kompetencji
– braku zaangażowania i przekonania pracowników w to co robią ( i tu może nastąpić kolejna wyliczanka dlaczego tak się dzieje….)

Dlatego idealnym wyjściem przed decyzją o przeprowadzeniu szkolenia jest rozmowa z eksportem, osobą z zewnątrz, która na organizację firmy spojrzy z innej perspektywy.

Nowoczesne i efektywne metody prowadzenia szkoleń stanowią kompilację pracy indywidualnej np. w formie coachingu czy mentoringu, interaktywnego szkolenia w formie warsztatowej, angażującej wszystkich uczestników, oraz sesji indywidualnych po warsztatach, które mają na celu sprawdzenie na ile uczestnik wykorzystuje w praktyce, to czego się dowiedział na szkoleniu. Jeśli tego nie wykorzystuje to dlaczego, być może nie wie jak zacząć lub wdrożyć. Temu właśnie służą indywidualne sesje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To pole jest wymagane.

To pole jest wymagane.

pl_PLPolish